לימפומה

מחקר ישראלי עשוי לקדם פיתוח טיפול ל-Mantle cell lymphoma

במחקר נמצא כי עיכוב פעילות החלבון cyclin D באמצעות RNA interference הוביל לעיכוב חלוקת התא ואפופטוזיס. ייתכן כי מדובר במטרה טיפולית חדשה

03.12.2012, 18:53

Mantle Cell Lymphomaי(MCL) היא לימפומה של תאי B מסוג non-Hodgkin's, המאופיינת בטרנסלוקציה הגורמת לסמיכות של הגן CCND1 לפרומוטור של השרשרת הכבדה של הנוגדן. הטרנסלוקציה גורמת לביטוי יתר של החלבון cycD1, שאינו מבוטא באופן תקין בתאי B, ומעורב בבקרת חלוקת התא – הפעלתו גורמת לקידום תהליך החלוקה באמצעות התקדמות לשלב S. למרות ביטוי היתר של החלבון בגידול זה ועדויות ברורות לגבי תפקידו בבקרת חלוקת התא, אין עדיין עדות מחקרית לכך שעיכוב ביטוי החלבון יכול לסייע בטיפול במחלה.

במחקר זה, שנערך באוניברסיטת תל אביב, עוכב ביטוי החלבון בשיטת RNAiי(RNA interference) בשתי שורות תאי MCL בוגרים. עיכוב ביטוי החלבון גרם לירידה בקצב ריבוי התאים. נוסף לכך, 7–10 ימים לאחר הטיפול בתאים, נראתה עלייה בשיעור התאים האפופטוטיים. תוצאות אלו מעידות על כך שהחלבון cycD1 עשוי להיות מטרה בטיפול מחלה זו.

שני מחקרים נוספים שפורסמו לאחרונה הדגימו כי עיכוב ביטויו של חלבון זה גרם גם להגברת רגישותם של תאי MCL לתרופות אחרות. פרופסור פאר מאוניברסיטת תל אביב, מעורכי המחקר, מסר ל-PLOS כי השלב הבא הוא פיתוח מודלים של המחלה בבעלי חיים על מנת לבחון את יישום תוצאת המחקר.

ערכה: ד"ר ורד פרכטר
מקור:

Weinstein et al.; RNA inhibition highlights cyclin d1 as a potential therapeutic target for mantle cell lymphoma, PLoS One. 2012;7(8):e43343. Epub 2012 Aug 14.

נושאים קשורים:  לימפומה,  Mantle Cell Lymphoma,  Non-Hodgkin's,  RNAi,  מחקרים
תגובות