חדשות

חוקרים הצליחו לשנות סוג דם מ-A ל-O האוניברסלי בעזרת אנזימי חיידק מעי

היכולת לשנות את סוג הדם של התורם לסוג הדם הנפוץ והנדרש ביותר תוכל לשמש במקרים שנדרש עירוי דם דחוף ואין זמן לבדוק התאמת סוג הדם

תרומת דם. אילוסטרציה

צוות מחקר של אוניברסיטת קולומביה הבריטית בקנדה הציג בשבוע שעבר בכנס החברה האמריקאית לכימיה בבוסטון מחקר ראשוני שבו בישרו כי עלה בידם למצוא דרך מהימנה לשנות תרומת דם לסוג האוניברסלי. התגלית תוכל לשמש בעת חירום כאשר נדרש עירוי דם דחוף.

החוקרים מסרו כי גילו אנזימים בחיידק שניתן בעזרתם לבצע באופן יעיל שינוי של סוג הדם A לסוג O. האחרון מיוחד בכך שהוא הסוג שניתן לתרום ולהשתמש בו בכל אדם כטיפול דחוף ואין בכך סיכון לתגובה שלילית אם דם הנתרם הוא מסוג אחר.

החוקרים מסרו כי יחלו בקרוב בניסויים קליניים עם השיטה שגילו.

האנזימים מחיידק המעי סילקו מרקרים מפני השטח על תאי הדם של התורם כאשר סוג הדם שלו היה A ובעקבות פעולה זאת סוג הדם הפך ל-O.

"סילוק המרקרים הללו יביא לכך שהמערכת החיסונית של הנתרם לא תתקוף את תרומת הדם החדשה", נמסר בעת הצגת ממצאי המחקר. כידוע, כאשר נותנים לאדם סוג דם שגוי, שונה משלו, יש בה משום סיכון חיים".

בעוד שבעלי סוג O יכולים לקבל בעירוי רק תאי דם מסוג O, תורמי סוג O יכולים לתרום את הדם שלהם לכל שאר האנשים עם סוגי דם אחרים A,יB,יAB. לכל אדם סוג דם משלו המוגדר בגנים שהוא יורש מהוריו. במצבי חירום, אין זמן לבצע בדיקה מלאה כדי להתאים את סוג הדם הנתרם ולכן משתמשים בסוג O המספק את הדרישה באותו זמן. כל שירותי הבריאות בעולם יודעים על חשיבותו.

סטיבן ווית'רס, שהציג את מצאי המחקר, אמר כי השימוש באנזימי חיידק המעי נראה לפי שעה כטיפול המבטיח ביותר, ככל הנראה גם ללא תופעות שליליות. "אנחנו אופטימיים. יש עתה בידינו יכולת לשנות, בדרך מאוד מעניינת, את סוג הדם של התורם לסוג הנפוץ והנדרש ביותר". בשלב זה ההיפוך נעשה רק מסוג A לסוג O.

נושאים קשורים:  סוג דם,  סוג דם O,  היפוך סוג דם,  עירוי דם,  תרומת דם,  חדשות
תגובות
 
אנונימי/ת
27.08.2018, 21:59

האם מישהו יודע מה התקדם אם מיזם בריטי לייצר מנות גם O באופן תעשייתי מתאי אב?