חדשות

מחקר קליני ב"מאיר": טיפול חדש בדימום מוחי בשל סיבוך מנטילת קומדין

תרכיז של גורמי קרישה הנמצאים בדם, prothrombin complex concentrate, נמצא יעיל לטיפול בדימום מוחי שהופיע כסיבוך של נטילת מדללי דם

פרופ' מרטין אליס, מנהל המכון ההמטולוגי ובנק הדם ב"מאיר". "התמותה ירדה ל-19% והנכות המוחלטת בין השורדים היתה 33%"

מחקר שבוצע במרכז הרפואי מאיר בכפר סבא על קבוצה קטנה יחסית של חולים העלה כי שימוש בתכשיר חדש – תרכיז של גורמי קרישה הנמצאים בדם prothrombin complex concentrate – נמצא יעיל לטיפול בדימום מוחי שהופיע כסיבוך של נטילת מדללי דם מסוג קומדין.

את המחקר הוביל פרופ' מרטין אליס, מנהל המכון ההמטולוגי ובנק הדם בבית החולים, והממצאים הוצגו השבוע במסגרת שבוע המחקר שהתקיים ב"מאיר".

פרופ' אליס מסר: "דימום מוחי הוא הסיבוך החמור ביותר של שימוש בתרופות נוגדות קרישה. תרופות אלו ניתנות לאלפי חולים מדי שנה הסובלים מהפרעות בקצב הלב מסוג פרפור פרוזדורים ובעיות קרישה כמו פקקת ורידים ותסחיף ריאה.

"הטיפול המקובל עד לאחרונה היה מתן עירויי פלזמה אך חרף זאת התמותה נשארה גבוהה מאוד ועומדת על כ-50%-40%. נוסף לכך, כ-40% מאלה ששורדים את הדימום נשארו עם נכות משמעותית עד כדי תלות מוחלטת בזולת לפעילויות יומיומיות.

"על ידי שימוש בתכשיר החדש - תרכיז גורמי הקרישה הנמצאים בפלזמה ומכונה prothrombin complex concentrate, הצלחנו להראות בקרב קבוצה של 26 חולים עם דימום מוחי כתוצאה מנטילת קומדין, שהתמותה ירדה ל-19% והנכות המוחלטת בין השורדים היתה 33%".

ממצאים אלה תומכים בשימוש בתכשיר זה כטיפול בחירה בקבוצת החולים הנ"ל. אולם, היות שמדובר בתכשיר יקר (כ-10,000 שקל לטיפול בחולה אחד) ממשיכים עתה ב"מאיר" במחקר על מנת לנסות ולאפיין מי מבין החולים הקשים הללו צפוי להפיק את התועלת המרבית מהטיפול ב-prothrombin complex concentrate.

נושאים קשורים:  פרופ' מרטין אליס,  מדללי דם,  קומדין,  דימום מוחי,  המכון ההמטולוגי בבית החולים מאיר,  חדשות,  prothrombin complex concentrate
תגובות
 
אנונימי/ת
14.11.2018, 13:59

גישה מתבקשת ויש לאשרה לכל מקרה של דימום תוך מוחי ללא קשר לעלות הטיפול .

אנונימי/ת
21.11.2018, 01:45

האם איזון מטופל לסביבת 2=INR .תקטין הסיכון לדימום מוחי. האם ידוע על תוצאות מחקר בעניין גבלות הניטור למניעת ההסתברות לדימום מוחי.