בנק מרכיבי הדם הפועל זה 28 שנה בירושלים ומציע תרומות דם מתלמידי ישיבות לחולי סרטן הזקוקים לתרומת טסיות דם (תרומבוציטים) ותאי דם לבנים (גרנולציטים) על בסיס יומי, החליט להרחיב פעילותו ויתחיל לספק את מרכיבי הדם הללו גם לחולי סרטן בבתי החולים איכילוב בתל אביב, מרכז שניידר לרפואת ילדים בפתח תקווה והמרכז הרפואי שיבא בתל השומר. את הבנק מפעילה עמותה בשם "זיכרון מנחם" שהוקמה על ידי בני משפחה מירושלים.

מיזם בנק מרכיבי הדם החל לפעול לאחר שמנכ"ל העמותה העוסקת בתמיכה בילדים חולי סרטן ובבני משפחותיהם נזקק לתורמים של מרכיבי דם עבור בנו. לאחר שזה נפטר מחלת הסרטן והוא רק בן 15, החליט האב, חיים ארנטל, ליזום הקמת מאגר קבוע כדי שהורי הילדים החולים לא יצטרכו להתמודד עם חיפוש תורמים למרכיבי דם בתקופתם הקשה.

הבעיה עם תרומבוציטים היא שתוקפם קצר - חמישה ימים בלבד, ויש ילדים חולי סרטן הזקוקים לתרומת תרומבוציטים על בסיס יומי. לשם כך נדרש מאגר זמין של תורמים.

כיום יש במאגר כ-2,000 תורמים, 95% מהם תלמידי ישיבות בירושלים והשאר סטודנטים לרפואה. התורמים נבדקו לפני כניסתם למאגר כדי לוודא שהם כשירים לתרומה.

בנק מרכיבי הדם פועל בשיתוף עם מד"א ומשתף בימי התרמת דם. במד"א מבצעים את ספירת טסיות הדם כדי לבדוק התאמה לתרומת תרומבוציטים. אדם שיש לו יותר מ-150,000 טסיות מתאים לתרומה. תרומת תרומובציטים אורכת כשלוש שעות, מזה כשעה וחצי לשם התרומה ועוד שעה וחצי לבדיקות ולמנוחה שאחרי.

לאחר שנמצאת התאמה, מעבירה העמותה לישיבות את רשימת התורמים המתאימים. מדי חצי שנה מוכן לו"ז ונקבע מספר התורמים ומועד הליך ההתרמה בכל ישיבה. יש ביניהן כאלו שאחת לשבועיים, בימי ראשון, משגרות שלושה תלמידים לתרום את מרכיבי הדם.

המיזם כיסה עד היום 100% מסך תרומות התרומבוציטים לילדים חולי סרטן שטופלו בבית החולים הדסה עין כרם. סיוע ניתן גם לבתי החולים האחרים הזקוקים בדחיפות לתרומות, ביניהם עד כה "סורוקה" ורמב"ם. החל מהשבוע יצטרפו למיזם שלושה בתי החולים ממרכז הארץ.