מחקרים

מאפיינים קליניים והמטולוגיים של 88 חולים עם COVID-19

חוקרים סבורים כי היחס בין הנויטרופילים ללימפוציטים מסייע לנבא אילו חולי COVID-19 יהפכו לקריטיים

דגימת דם חיובית לנגיף הקורונה. צילום אילוסטרציה

מטרת החוקרים הייתה לבחון באופן רטרוספקטיבי את המאפיינים האפידמיולוגיים, הקליניים וההמטולוגיים של חולים עם COVID-19.

החוקרים אספו וערכו אנליזה של הנתונים הדמוגרפיים, התסמינים והמאפיינים הפיזיולוגיים של 88 חולים עם COVID-19. הם העריכו את הביצוע של מדדי ספירת דם מלאה בניטור וניבוי חומרת המחלה בחולי COVID-19, באמצעות אנליזה והשוואה של התוצאות בקרב קבוצות שונות של חולים.

החוקרים מצאו כי כמות תאי הדם הלבנים, אחוז הנויטרופילים, ספירת הנויטרופילים המוחלטת  ויחס הנויטרופילים/לימפוציטים, היו כולם גבוהים יותר באופן מובהק בקבוצת החולים הקריטיים, בהשוואה לשלושת הקבוצות האחרות (P<0.05). מנגד, מצאו כי אחוז הלימפוציטים, אחוז המונוציטים, ספירת הלימפוציטים המוחלטת ויחס הלימפוציטים/מונוציטים, היו דווקא נמוכים משמעותית בקבוצת החולים הקריטיים, לעומת שלושת הקבוצות האחרות (P<0.05). זאת ועוד, מספר תאי הדם הלבנים, אחוז הנויטרופילים, מספר הנויטרופילים הכולל ויחס הנויטרופילים/לימפוציטים, היו גבוהים יותר באופן מובהק בקבוצת החולים הקשים, בהשוואה לקבוצות החולים הקלים והבינוניים (P<0.05), בעוד שאחוז הלימפוציטים היה נמוך יותר בקבוצה החמורה בהשוואה לקבוצות החולים הקלים והבינוניים (P<0.05). בנוסף, נמצא כי אחוז הלימפוציטים, מספר המונוציטים ויחס לימפוציטים/מונוציטים היו נמוכים יותר באופן מובהק בקבוצת החולים הקשים, בהשוואה לקבוצת החולים הבינוניים (P<0.05). לבסוף, כאשר ביצעו אנליזת עקומות ROCי(receiver operating characteristic) על מנת להבדיל בין חולים קשים לאלו שאינם קשים, השטח מתחת לעקומה עבור מספר הנויטרופילים, אחוז הנויטרופילים ואחוז הלימפוציטים היה 0.733, 0.732 ו-0.730, בהתאמה. כאשר ניסו להבחין בין חולים קריטיים לכאלו שאינם קריטיים, מצאו החוקרים כי השטח מתחת לעקומה עבור מספר הנויטרופילים, אחוז הנויטרופילים ואחוז הלימפוציטים היה 0.832, 0.831 ו-0.831, בהתאמה.

החוקרים הגיעו למסקנה כי יחס הנויטרופילים/לימפוציטים מהווה ערך חשוב שמסייע להבחין ולנבא אילו חולים יהפכו לקריטיים תוך 4 שבועות מהופעת מחלת COVID-19.

מקור: 

Zhang, H. et al. (2020) International Journal of Laboratory Hematology. https://doi.org/10.1111/ijlh.13291

נושאים קשורים:  מחקרים,  19-COVID,  קורונה,  ספירת דם מלאה,  מאפיינים המטולוגיים
תגובות