הפלה ספונטנית

הפרעות ברמות האריתרופרון וההפסידין בסרום כסמן להפלה ספונטנית

חוקרים סבורים כי הפרעה ביחס בין הפסידין לאריתרופרון בסרום מעידה על הפלה ספונטנית מוקדמת

ידוע כי הפלה ספונטנית הינה תוצא שכיח ומזיק של הריון ויכולה להיגרם על ידי מגוון גורמים, כולל מצבים פתו-פיזיולוגיים ונסיבות סוציו-אקונומיות. על אף קיומם של מחקרים רבים שבדקו את האטיולוגיה של הפלה ספונטנית, ישנה כיום הבנה מוגבלת בנוגע להפרעה בהעברת הברזל בין האם לעובר, דרך השליה. כמו כן, לאחרונה הכירו באריתרופרון כמווסת חדש ושלילי של הפסידין, שיכול להעלות את ספיגת הברזל מהתזונה ולשפר את היציאה של הברזל ממקרופאגים, לשם יצירה יעילה יותר של כדוריות דם אדומות. עם זאת, המשמעות האבחנתית של אריתרופרון במצבי מחלה שונים הקשורים לברזל, נותרה לא מובנת.

במחקר הנוכחי, החוקרים גילו הפרעה בהומאוסטזיס הברזל בנשים שעברו הפלות ספונטניות בשלבי הריון מוקדמים, המאופיינת ברמות ברזל והפסידין מוגברות בסרום והפחתה ברמות האריתרופרון, בהשוואה לנבדקי בקרה בריאים ונשים עם הריון תקין. כמו כן, אנליזות סטטיסטיות מקיפות חשפו מתאם בין משתנים שונים לבין מצב ההריון, מה שמעיד על הערך האבחנתי המובהק של יחס מוגבר בסרום בין הפסידין לאריתרופרון, בזיהוי הריון לא תקין.

החוקרים הגיעו למסקנה כי בניגוד למשתנים חבויים ולא סלקטיביים מהעבר, כגון ברזל, הפסידין ופריטין, היחס בין הפסידין לאריתרופרון בסרום יכול להוות סמן חדשני ומייצג יותר, המעיד על הפלה ספונטנית בשלב מוקדם.

מקור: 

Wei, S. et al. British Journal of Haematology 2021; 192(3); 643-651. https://doi.org/10.1111/bjh.17049

נושאים קשורים:  הפלה ספונטנית,  ברזל,  אריתרופואטין,  מחקרים
תגובות