מחקרים

כיצד שימוש בדציטבין במינון נמוך לטיפול ב-ITP מחולל תגובה ארוכת טווח?

חוקרים מצאו כי שימוש בדציטיבין במינון נמוך לטיפול ב-ITP מביא להשפעה על הייצור, ההתמיינות והתפקוד של תתי-אוכלוסיות של תאי T, וכך משרה תגובה ארוכת טווח לטיפול

01.11.2021, 15:25

מחקרים קליניים קודמים העלו כי שימוש בדציטבין (decitabine)  במינון נמוך הביא לתגובה מתמשכת בכמחצית מהחולים שסבלו מתרומבוציטופניה אימונית (ITP) עיקשת. השימוש בדציטבין לטיפול ב-ITP אינו צפוי להועיל לטווח ארוך, עקב התפקיד הפשוט שמשחקת התרופה בהגדלת ייצור הטסיות. כמו כן, טרם נודע האם לדציטבין יש פוטנציאל להחזיר את הסבילות החיסונית ב-ITP.

במחקר שפורסם בכתב העת Blood ניתחו החוקרים את ההשפעה של דציטבין על תתי-אוכלוסיות של תאי T ב-ITP, במבחנה וגם in vivo.

החוקרים מצאו כי דציטבין במינון נמוך קידם את הייצור וההתמיינות של תאי T רגולטוריים (Treg), והגביר את תפקודם החיסוני. ספלנוציטים מעכברי נוקאאוט CD61 שחוסנו באמצעות טסיות CD61+, הועברו לעכברים עם חסר חיסוני משולב חמור (SCID), על מנת לייצר מודל עכברי של ITP.

מינון נמוך של דציטבין הביא לשיפור בתרומבוציטופניה, והשיב את האיזון בין תאי Treg ותאי T-עזר (Th) בעכברים עם ITP פעיל. מחיקה ודלדול של תאי Treg קיזזו את ההשפעה של דציטבין על יכולת השיקום של תתי-אוכלוסיות של תאי T מסוג CD4+ בעכברי ITP.

בקרב מטופלים שקיבלו דציטבין במינון נמוך, הכמות והתפקוד של תאי Treg השתפרו באופן משמעותי, ובמקביל חל דיכוי של תאי Th1 ו-Th17, בהשוואה לרמות לפני הטיפול.

ריצוף RNA באמצעות שיטת NGS יחד עם ניתוח ציטוקינים העלו כי דציטבין במינון נמוך מאזן מחדש את ההומאוסטזיס של תאי ה-T, ומביא לירידה ברמתם של ציטוקינים פרו-דלקתיים וכן לבקרה וירידה בביטוי של STAT3 מזורחן בקרב חולים עם ITP.

ניתוח העיכוב של STAT3 העלה ששימוש בדצטיבין במינון נמוך עשוי לשקם תאי Treg, באמצעות עיכוב של הפעלת STAT3.

לסיכום, נתוני המחקר מצביעים על כך שההשפעה של דציטבין על מערכת החיסון מספקת הסבר מכני אפשרי לתגובה המתמשכת המושגת על ידי שימוש דציטבין במינון נמוך לטיפול ב-ITP.

מקור: 

Han, P et al. Blood. 2021 Apr 19:blood.2020008477.doi: 10.1182/blood.2020008477

נושאים קשורים:  מחקרים,  תרומבוציטופניה חיסונית,  דציטבין,  תגובה מתמשכת
תגובות