מחקרים

מה תפקידם של מאקרופאגים בתריסריון בהשראת חסר ברזל?

נמצא כי מאקרופאגים הנמצאים בתריסריון משחקים תפקיד חשוב בוויסות רמות הביטוי של טרנספרין בתאי אפיתל של התריסריון ובכך מווסתים את רמת ספיגת הברזל מהמזון

12.07.2023, 15:43
פעילות מאקרופאגים, מערכת החיסון (צילום: אילוסטרציה)

ברזל הינו מתכת תוך-תאית חיונית הנצרכת עבור מספר תהליכים פיזיולוגיים, ביניהם יצירת תאי דם אדומים ופעילות מערכת החיסון. הברזל נספג מהמזון בתריסריון ונקשר לחלבון הטרנספרין (Transferrin - Tf), המהווה חלבון ההובלה העיקרי עבור הברזל. תזונה עם כמות ברזל בלתי מספקת תורמת להתפתחות של מספר מחלות, אך המנגנונים המווסתים ספיגת ברזל מהמעי עדיין לא מובנות היטב.

בהערכה של עכברים עם מחיקה של הגן Tsc2י(Tuberous Sclerosis Complex 2), המווסת את המוקד המכניסטי של קומפלקס רפאמיצין 1 (mechanistic Target of Rapamycin Complex 1 - mTORC1), במאקרופאגים בלבד נמצא כי עכברים אלו סובלים ממספר לקויות במטבוליזם של ברזל. הם ראו כי עכברים אלו סובלים מהפרעה קבועה ביצירת תאי דם אדומים וירידה ברוויון Tf עם ברזל. פנוטיפ זה של חוסר ברזל נמצא קשור לחסימת ספיגת הברזל בתריסריון למערכת ההובלה דרך תאי האפיתל. הפעלה של mTORC1 בתאים מאקרופאגיים מסוג CD68+ הנמצאים בתריסריון השרתה ביטוי של פרוטאז סרין ועודדה פירוק מקומי של Tf, בעוד דלדול אוכלוסיית המאקרופאגים בעכברים הביא לעליה ברמות Tf. עיכוב של mTORC1 עם אברולימוס או הפעלה של פרוטאז סרין בעזרת נפאמוסטט השיבו את רמות TF ואת רוויון ה-Tf בעכברים עם חסר Tsc2. באופן פיזיולוגי, רמות Tf עברו שינויים בתריסריון בזמן אכילה ובעקבות זיהום עם Citrobacter Rodentium.

מסקנת החוקרים הייתה כי מאקרופאגים הנמצאים בתריסריון קובעים את כמות הספיגה של ברזל למערכת ההובלה על ידי שליטה בזמינות של Tf בלמינה פרופריה של הוילי של תאי האפיתל.

מקור:

Nyamdelger SukhbaatarMaria SchöllerStephanie Deborah FritschMonika LinkeStefanie HorerManuela TrägerMario MazićStephan ForischKarine GonzalesJan Pascal KahlerCarina BinderCaroline LassnigBirgit StroblMathias MüllerBarbara Scheiber-MojdehkarClaudia GundackerStefanie DabschRenate KainMarkus HengstschlägerSteven H. L. VerhelstGünter WeissIgor TheurlThomas Weichhart; Duodenal macrophages control dietary iron absorption via local degradation of transferrin. Blood 2023; 141 (23): 2878–2890. doi: https://doi.org/10.1182/blood.2022016632

https://ashpublications.org/blood/article/141/23/2878/495205/Duodenal-macrophages-control-dietary-iron

נושאים קשורים:  מחקרים,  מקרופאגים,  טרנספרין,  תאי דם אדומים,  מחסור בברזל,  ברזל
תגובות