מחקרים

איזה תפקיד משחק החלבון BMP5 בוויסות של הפסידין וברזל?

במחקר שהתפרסם בכתב העת Blood נמצא כי החלבון BMP5 הינו שחקן מרכזי בוויסות הומאוסטזיס של ברזל בתיווכו של הפסידין

19.11.2023, 17:50
תוספי ברזל (אילוסטרציה)

הפסידין הינו מווסת-על של ההמוסטזיס של ברזל. מערכת איתות של BMPי(Bone Morphogenetic Protein) הינה מווסת חשוב של ביטוי הפסידין בתגובה לדחף לייצור תאי דם אדומים ואיזון ריכוזי ברזל בדם. למרות שליגנדים של BMP6 ו-BMP2 המופקים מאנדותל משחקים תפקיד מרכזי כמווסתים אנדוגניים להפסידין, ריכוז ברזל בדם ודחף לייצור תאי דם אדומים מווסתים את הביטוי של הפסידין בעכברים עם חסר בליגנדים אלו.

במחקר זה החוקרים השתמשו בעכברים עם מוטציה מנטרלת בגן Bmp5 (Bmp5se), לבד או ביחד עם מחיקה כללית או בתאי אנדותל של הגן Bmp6, על מנת לבחון את התפקיד התפקודי של BMP5 בוויסות הפסידין והמוסטזיס של ברזל.

תוצאות המחקר הדגימו כי עכברים עם מוטציה בגן Bmp5se סבלו מחסר בהפסידין בגיל 10 ימים, הפחתה בהשראת הפסידין בתגובה למתן ברזל פומי ועומס קל של ברזל בכבד לאחר הזנה עם מזון עתיר או עני בברזל. אובדן של אלל תפקודי אחד או שניים של Bmp5 גורם לעלייה בעומס הברזל בעכברים הטרוזיגוטיים ל-Bmp6 והמוכרומטוזיס משמעותי יותר בעכברים עם מחיקה מלאה של הגן Bmp6. יתרה מזאת, עכברים עם מחיקה כפולה של הגנים Bmp5 ו-Bmp6 לא הצליחו להשרות תגובה של הפסידין להעמסת ברזל בתזונה. אריתרופרון נקשר ישירות ל-BMP5 ומעכב את ההשראה של BMP5,יin vitro. למרות שאריתרופויטין מעכב את הביטוי של הפסידין בעכברים עם מוטציה בגן Bmp5se, הוא לא מצליח לדכא ביטוי של הפסידין בעכברים זכרים עם מחיקה כפולה של Bmp5 ו-Bmp6.

מסקנת החוקרים הייתה כי החלבון BMP5 משחק תפקיד חשוב בוויסות והומאוסטזיס של ברזל והפסידין, במיוחד במקרים בהם BMP6 מוגבל.

מקור:

Xia Xiao, Yang Xu, Gillian A. Moschetta, Yang Yu, Allison L. Fisher, Víctor M. Alfaro-Magallanes, Shasta McMillen, Sydney Phillips, Chia-Yu Wang, Jan Christian, Jodie L. Babitt; BMP5 contributes to hepcidin regulation and systemic iron homeostasis in mice. Blood 2023; 142 (15): 1312–1322. doi: https://doi.org/10.1182/blood.2022019195

נושאים קשורים:  מחקרים,  הפסידין,  ברזל,  אנמיה,  הומאוסטזיס
תגובות